عضویت  
ورود اعضا  
 
   مصاحبه اختصاصی با رتبه 2 کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی سال 1392

بهروز بهدانی

رتبه 2 کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی سال 1392

 

1. با سلام، ممنون از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید، لطفا خودتان را معرفی‌ کنید؟

 سلام بهروز بهدانی هستم متولّد بیرجند استان خراسان جنوبی.


2. کارشناسی  و کارشناسی ارشد را در چه رشته و در چه دانشگاهی گذرانده اید ؟

من فارغ‌التحصیل مهندسی‌ پلیمر دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی هستم که هم اکنون در حال تحصیل در مهندسی‌ شیمی‌ گرایش فرایند در دانشگاه صنعتی‌ شریف هستم.


3. با توجه به اینکه در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی‌ پلیمر تحصیل کردید چرا  برای کارشناسی ارشد مهندسی‌ شیمی‌ را انتخاب کردید؟

دانشجویان کارشناسی مهندسی‌ پلیمر دانشگاه تهران در در کارشناسی هم واحد‌های پلیمر و هم واحد‌های مهندسی‌ شیمی‌ را می‌گذرانند. من همیشه  به واحد‌های مهندسی‌ شیمی‌  علاقه بیشتری داشتم. به همین خاطر ترجیح دادم که  در کارشناسی ارشد در رشته مهندسی‌ شیمی‌ که علاقه بیشتری داشتم تحصیل کنم.


4. پس فقط بحث علاقه در انتخابتان تأثیرگذار بود وبه فاکتور‌های دیگر مثل بازار کار ، ادامه تحصیل و.. توجه نکردید؟

من به شخصه به علاقه ام توجه کردم. در مورد فاکتور‌هایی‌ که گفتید من معتقدم هرکس در هر رشته‌ای که هست می تواند به آنها برسد. انگیزه و علاقه به رشته تحصیل است که مهم است.


5. چرا در بین گرایش‌های مهندسی‌ شیمی‌ گرایش طراحی فرایند را انتخاب کردید؟

به نظر من جذابترین گرایش مهندسی‌ شیمی‌، گرایش طراحی فرایند است جایی‌ که دانشجو از کلیه چیز‌هایی‌ که در در کارشناسی آموخته به صورت عملی‌ استفاده می‌کند. هرچند واحد‌های مهندسی‌ فرایند در دانشگاهای مختلف متفاوت است.  در واقع، من وقتی‌ تصمیم گرفتم که به جای کنکور مهندسی‌ پلیمر در  کنکور مهندسی‌ شیمی‌ شرکت کنم با هدف تحصیل در  مهندسی‌ فرایند بود.


6. برنامه درسیتان را برای کنکور کارشناسی ارشد را از کی‌ شروع کردید؟

من با توجه به اینکه ترم کنکور مرخصی بودم ۱۰ مهر شروع کردم.


7. درس خواندن را برای کنکور با چه منابع و چگونه شروع کردید؟

من ابتدا تصمیم گرفتم مفاهیمی که قبلا آموخته‌ام را مرور کنم به همین خاطر ابتدا با جزوه اساتید خودمان در در کارشناسی شروع کردم و  در ادامه با توجه به بودجه بندی  آزمون‌های آزمایشی‌ که ثبت‌نام کرده بودم، ادامه دادم.


8. شرکت در آزمون‌های آزمایشی‌ در روند شما تاثیر داشت؟

بلی ۱۰۰% به نظرم اگر دانشجویان بر اساس  یک بودجه بندی مشخص پیش بروند میتوانند به موفقیت برساند. چون  برنامه‌ها معمولا به صورتی هست که دانشجو تا کنکور چند بار یک مبحث را مرور می‌کند.


9. سوالی‌ که اغلب برای دانشجویان مطرح است این است که روزانه چند ساعت مطالعه برای موفقیت در آزمون ارشد کافی‌ است؟

خوب جواب این سوال سخت است و بستگی به دانشجو دارد. من در اوایل با روزی ۴ ساعت شروع کردم که در آذر ماه به روزی ۷ یا ۸ ساعت رسید و در یک ماه آخر تا جایی‌ که وقت داشتم سعی‌ می‌کردم بخوانم.


10. آیا از کتاب‌های کمک آموزشی استفاده کردید؟

بله من از کتابهای راهیان ارشد استفاده کردم و به نظرم به طور کلی‌ مجموع کاملی از مباحث مورد نیاز در کنکور کارشناسی ارشد را داشت.


11. درصد‌های شما در کنکور به چه صورت بود؟

زبان ۳۰%، حرارت ۶۷%، ترمودینامیک ۸۰%، سیالات ۷۳%، کنترل ۱۳%، انتقال جرم ۸۸% رآکتور۹۱% ریاضیات ۷۲%


12. محیط چقدر  در کار شما تاثیر دارد؟

خوب حتما نمی‌توان تاثیر محیط را ندیده گرفت من چون ترم کنکور مرخصی بودم کنکور را در خانه خواندم که فکر می‌کنم این موفقیتم را در کنار یاری خدا مدیون خانواده‌ام هستم.


ممنون که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.