عضویت  
ورود اعضا  
 
   مصاحبه اختصاصی با رتبه 2 کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی سال 1393

فرشید بابایی

رتبه 2 کنکور ارشد مهندسی شیمی سال  1393

 

1. با سلام و تشکر از اینکه وقتتون را در اختیار ما قرار دادید، لطفا کمی خودتان را برای خوانندگان گرامی معرفی کنید و بگید شهر تولدتون کجاست و متولد چه سالی هستید؟

سلام، خواهش می کنم، من متولد آذر سال 1370 در شهر تهران هستم.

 

2.  بفرمایید مقطع تحصیلی در کارشناسی را در کدام دانشگاه گذراندید و مقطع کارشناسی ارشد را کدام دانشگاه انتخاب کردید؟

بنده در رشته مهندسی شیمی در دانشگاه صنعتی شریف دوره کارشناسی را گذارندم و برای ارشد هم همین دانشگاه را انتخاب کردم.

 

3. ابتدا بفرمایید گرایش تون در مقطع ارشد چیست و بعد چرا این گرایش را انتخاب کردید؟

بنده گرایش طراحی فرآیندها را انتخاب کردم و مهمترین عامل انتخاب این گرایش علاقه ی بنده به طراحی فرآیندهای مهندسی شیمی در بخش مکانیکی اش بوده است، که جدیدا علاقه پیدا کردم .

 

4. برگردیم سر کنکور کارشناسی ارشد، چه چیزهایی را مهمترین عامل کسب این نتیجه در کنکور می دانید؟

اولین و مهمترین دلیل به نظر من برنامه ریزی درست است که بدونی کی قراره چیکار کنی، و همچنین عمل کردن به جزئیاتش هم خیلی مهم است، و تعیین کردن جایزه و مجازات برای عمل کردن و نکردن به برنامه باید قرار داده شود.

دلیل دیگر تمرین زیاد در تست زنی بوده، وقتم را برای خواندن کتابای مختلف تلف نمیکردم و سعی می کردم با یک کتاب پیش برم. دلیل دیگر هم برای من انگیزه ی به دست آوردن مزایای تک رقمی بود، چون من جزء نفرات اول دانشگاه بودم و بدون کنکور هم در گرایش مورد نظرم قبول می شدم که در آخر هم با رتبه کنکور انتخاب رشته نکردم، وبه طور مستقیم در گرایش مورد نظرم قبول شدم. دلیل دیگرم هم این بود که میخاستم خودم را محک بزنم تا ببینم در مقابل بچه های دیگر در چه سطحی هستم.

آزمون هم یکی از دلایلم بود، که خوب بودن کیفیت سوالات خیلی مهم است.

 

5. به نظرتون آزمون استاندارد چه آزمونی است؟ آیا آزمونی که شرکت میکردی آزمون استانداردی بود؟

خب آزمون استاندارد باید سوالات استاندارد هم داشته باشد، در آزمونی که شرکت می کردم در بعضی از آزمونا سوالات خوبی داشت ولی در بعضی ها خیر، و همچنین در بعضی از درس ها سوالاتی خوبی بود ولی در بعضی های دیگر این طور نبود.

 

6. منظورتون از سوالات خوب به چه معناست؟ هرچی سوالات سخت تر باشند بهترند؟

نه منظورم این نیست که سخت تر باشند، منظورم این است که ترکیبی باشند سوالاتمون، مثلا بحث جلوتر را با بحث الان تو درسی ترکیب کنیم و سوال در بیاریم از آن.

 

7. در کنکور وقتی سوالات را دیدین به نظرتون آشنا بود؟ یا اینکه سوپرایز شدین با دیدن سوالات؟

نه زیاد، در بعضی از درس ها مثل ترمودینامیک و راکتور کمی سوالات جدید بود.

 

8. آیا بعد از کنکور فکر می کردید چنین رتبه ای را کسب کنید؟

نه، اولش هیچ ایده ای نداشتم که چه رتبه ای میارم ولی بعد از دیدن پاسخنامه سوالات به میانگین درصد بالایی رسیده بودم که بر اساس میانگین درصد های سال پیش امیدوار شدم به رتبه زیر 20.

 

9.درصد های کنکورتان را میتوانید به خوانندگان عزیز بگویید؟

بله حتما، به ترتیب میگم، زبان 46، حرارت 75، ترمودینامیک 74، مکانیک سیالات 64، کنترل فرآیند 46، انتقال جرم و عملیات واحد 50، طراحی راکتور 73 و ریاضی 74.

 

10. از کی شروع به خوندن درس های کنکور کردید؟

اگر خیلی تخصصی بخواهیم نگاه کنیم من از مرداد شروع کردم به درس خوندن که اوایل به دلیل ماه رمضان کمی سخت بود، اوایل با روزی یه ساعت و کم کم دو ساعت که تا آخر تابستان به 3 ساعت رسید.

 

11. در ماه آخر مهمترین برنامه ریزیتان چه بوده ؟

من سعی کردم چند تا از کنکور های سال های اخیر را در طول دوره نخونم و در سه هفته آخر هر دو سه روز یک بار یکی از کنکور ها را میزدم، که بین این ها هم سعی می کردم کامل موضوعاتی که در آن مشکل داشتم رفع شود.

 

12. به نظرتون کنکور امسال در مقایسه با سال های پیش در چه حدی بود؟

کنکور های سال ها 88 به بعد کمی آسون بود و در یکی از سال ها که به نظرم سال 90 بود سوالاتش خیلی سخت بود، که کنکور امسال تقریبا چیزی بین سخت و آسون بود.

 

13. بسیار عالی، پیشنهادتون به کسانی که در آینده این راه شما را در پیش دارند برای کسب موفقیت در کنکور چیست؟

 به نظرم همان بحث برنامه ریزی درست و عمل کردن به برنامه پیشنهاد بنده به تمام کنکوری های عزیز است، که خیلی تاکید دارم روی آن ، برنامه ریزی باید منعطف باشد و خیلی سخت نباشد، باید هرکس توانایی های خودش را ببیند و برنامه ریز کند خیلی مهم است.

 

14. نظر شما در مورد اینکه داوطلبی که می خواهد کنکور دهد با مشاوری که یکی از افراد موفق در این آزمون بوده در برنامه ریزی کمک بگیرد چه تاثیر می تواند داشته باشد؟

به نظر من اگر مشاور و داوطلب بتوانند حرف های همدیگر را خوب درک کنند می تواند فایده داشته باشد.

 

15. به نظر شما بودجه بندی آزمون هایی که میدادین، برای فراگرفتن کامل دروس درست و مناسب بود؟

برای کسانی که کمی مسلط بر دروس هستند و مفهوم دروس را کامل فهمیدند، زیاد فرقی ندارد، ولی شاید برای کسانی که زیاد مسلط نبوده و تازه با مفهوم دروس آشنا شدن شاید وقفه دو هفته ای بین آن کمی موجب فراموش شدن مطالب قبل شود.

 

16. حرف آخر؟

دوباره تاکید میکنم داوطلبان بدانند میخواهند چیکار کنند، با تشکر از شما.

 

با تشکر از اینکه وقتتون را در اختیار ما قرار دادید.